Yeşil tabiatı ve sahip olduğu muhteşem doğası ile görülmeye değer bir ilçe olan Bayramiç, Ayazma Mesire Alanı ile dikkat çeken ve her yıl, özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bir yerleşim yeridir. İlçede turistik yerlerin sayısı oldukça az olmakla beraber, Hadımoğlu Konağı görülmeye değer bir yapıdır.

Hadımoğlu Konağı

1796 yılında inşa edilen Hadımoğlu Konağı, Türk sivil mimarisinin en önemli örneklerinden biridir. İki katlı bir yapıya sahiptir ve haremlik ve selamlık olarak adlandırılan bölümleri ile dışardan bakıldığında bir kale görüntüsü vermektedir. Duvar resimleri, ahşağ işçiliği ve kalem işlemeleri ile görülmeye değer bir tarihi Osmanlı yapısıdır.

Ayazma Mesire Yeri

Evciler Köyü’ne sadece 5 km’lik bir mesafede yer alan bölgede bulunan mesire yeri, her yıl farklı yerlerden gelen insanları ağırlamaktadır. Ayazma, Kaz Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır ve çok sayıda ağaç çeşitleri, sakin yeşil alanları, gürül gürül akan suları ve piknik yerleri ile dikkat çekmektedir. Her türlü doğa turizmi içim uygun olan Ayazma Mesire yerinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Festival ve Etkinlikler

Bayramiç Belediyesi tarafından 8-10 Eylül arası düzenlenen İda Kültür ve Sanat Etkinlikleri’ne katılabilir  ve Çanakkale yöresine ait yöresel el sanatlarını inceleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir ?

Bayramiç ilçesi Çanakkale il merkezine 71 km uzaklıkta yer almaktadır. Araba ile 1 saatte rahat gidilebilir. Havaalanına uzaklığı 74 km’dir. Şehiriçi servisler daimi kullanıma açıktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here